čtvrtek 12. dubna 2018

SongBook IOS verze 4.01. z 16.12.2016

Instalace a Upgrade (verze 4.0.1 - 16.12.2016)

SongBook pro zařízení iOS je možno spouštět  na všechy zařízeních iPhone, iPad a iPod, které mají nainstalován operační systém iOS 8 a vyšší.

SongBook pro zařízení iOS je rovněž v poslední verzích optimalizován pro iOS 10 a nové iPad Pro.

Pokud budete aplikaci aktualizovat na nejnovější verzi budou vždy zachována všechny Vaše nastavení, skladby a jeich příslušenství (tagy, playlisty a pod.) Celou historii verzí můžete najít na adrese: https://linkesoft.com/songbook/ios.html#history

Podívejte se DEMO Andrease Linke (autor) na YouTube případně na funkční mapu od Petera Reatha.

Kde najít skladby pro SongBook

SongBook používá pro definici skladeb formát ChordPro, což je malý prostý textový soubor, kde jsou akordy zapsány v v hranatých závorkách uvnitř textu. Také zde můžete pracovat s textovými tabulturami. Bohužel zde z důvodů autorských práv nemůže uvést samotné skladby, ale  na internetu jsou nepřeberná množství archívů a zpěvníků ve formátu, který se snadno do formátu CHORDPRO převádí a existují již servery, kde jsou skladby v tomto formátu přímo. Stačí zadat do svého oblíbeného vyhledavače název skladby a za mezerou buď slovo "chordpro" nebo "chords" resp. česky "akordy" a najdete ve většině případů  skladbu, kterou do SongBook je přenesete kopírováním [CTRL-C] a [CTRL-V].

V SongBook rovněž na dolní liště pod ikonou zeměkoule vyvoláte obdobnou hledací funkcí s možností přímého importu do nové skladby, kde si vše jen zeditujete.

Samozřejmě může celou skladbu snadno napsat přímo v SongBook. Jednoduše napište text písničky, tak jak by jste to udělali v jiném textovém editoru, před slova doplňte akordy v hranatých závorkách a zadejte na první řádky informace o názvu, autorech a interpretech skladby:
Poznámka: v aplikaci SongBook pro Windows a MAC se vše dělá snadno na klasické počítačové klávesnici a velkém monitoru.

Jak dostat skladby do SongBook?

Na zařízeních iOS je adresář se skladbami standardně sdílen přes iTunes. Potom stačí jen vaše zařízení iPad, iPhone nebo iPod, připojit  a vybrat v programu iTunes ve vašem počítači, potom přejít na záložku Aplikace a sdílet soubory Vašich skladeb standardním postupem jako v tomto Apple návodu. Pokud máte ve Vašem počítači složku iTunes vybranou v Průzkumníku souborů stačí skladby přenášet metodou Drag/Drop (přetažením mezi počítačem a zařízením iOS. Pro tento účel je většinou nutné připojit zařízení iOS k počítači přes USB.

POZOR: Před zkopírováním do iTunes doporučují autoři skladby nejdříve komprimovat tj. zazipovat do zip archivu a potom teprve přenést do adresář SongBook, který máte nasdílen v iTunes.

Soubory podporované a rozpoznávané SongBook

  • *.pro, *.chordpro, *.chopro, *.txt (nativní chordpro soubory)
  • *.tab, *.crd (tab soubory, s akordy na samostatných řádcích)
  • *.lst (playlist soubory se seznamy skladeb)
  • *.pdf (PDF standardní soubory) 
  • *.chords.txt (uživatelsky definované chords)
Aplikace SongBook může tyto soubory přímo otvírat z příloh emailů, uložišť jako DropBox, Google Disk, a dalších, pokud mají výše uvedenou příponu (typ souboru).

Poznámka: SongBook nepracuje s dokumenty ve formátu *.DOC (MS Word), protože ty nejsou jednoduše formátovány jako prostý text. V těchto případech musíte skladbu napřed uložit jako prostý text, nebo při kopírování a vkládání zvolit volbu "Uložit jako prostý text".

Synchronizace přes DropBox

Pokud máte již účet na DropBox můžete snadno synchronizovat své skladby touto cestou. Jednoduše zadejte své přihlašovací údaje do nastavení parametrů SongBook (Položka menu Settings) a pak již jen stačí ukládat a kopírovat data do adresářů a podadresářů SongBook ve službě DropBox. Synchronizaci přes DropBox můžete na každém zařízení nastavit jako automatickou nebo ruční. 

Pokud jste nastavili synchronizaci na ruční lze ji spustit touto ikonou v levém horním rohu hlavní obrazovky, když jsou zobrazeny všechny kategorie.

Poznámka: Synchronizace je obousměrná (z výjimkou prvního načte do nového zařízení) tj. vždy se na obě strany doplní nejnovější verze z obou (i více) zařízení. Pokud potřebujete zachovat staší verze doporučujeme Vám pravidelně zálohovat a případně tzv. verzovat skladby, což je užitečné i pro jiné účely např. speciální verze pro různé nástroje, kapely, hudebníky a zpěváky. Např. název souboru může obsahovat

Ráno Nevlídný 2017-01-01-001.chordpro 

jako verze č. 1 z 1.1.2017 
Synchronizaci přes DropBox je možno shlédnout v tomto videu, které je sice německé a anglické ale přesně ukazuje co je třeba udělat:Sdílení souborů přes DropBox s jinými uživateli je dobře popsáno v tomto návodu:
https://www.dropbox.com/help/19. Můžete buď jednoduše sdílet celý adresář SongBook nebo jeho libovolný pod-adresář (Kategorii - Category) nebo jednotlivý soubor s jinými uživateli služby DropBox.  Při nasdílení můžete rovněž zadat oprávnění k souboru zda jen vidět nebo i upravovat.

Song List - Seznam skladeb

Skladby jsou v aplikaci uspořádány do kategorií (categories). Kategorie je v tomto případě chápána jako adresář v počítači. Přidání skladby do právě jedné kategorie, máte možnost snadněji organizovat a sdílet velké skupiny skladeb, a ktagorie můžete pojmenovávat a zadávat podle vlastních potřeb z hlediska kapel, interpretů hudebních žánrů, nástrojů a dalších kritérií.

Pozor: ale stejně jako v adresáři počítače, znamená vymazání kategorie současně vymazání všech skladeb do ní začleněných !

Použijte tlačítko [Edit] v pravém hodném rohu Song Listu pro přidání (add), přejmenování (rename) nebo vymazání (remove) celé kategorie. Vymazání současně smaže všechny skladby v ní obsažené, které vidíte s seznamu na skladby obsažené v kategorii,

Můžete také hromadně přidat nebo odebrat z kategorie skladby použitím tlačítka


Žádné komentáře:

Okomentovat